Біографія
НІНА ІВАНІВНА КАРПАЧОВА - ПЕРШИЙ ОМБУДСМАН УКРАЇНИ
Першим Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини є високопрофесійний юрист Ніна Карпачова. Вона була обрана парламентом країни на цей пост 14 квітня 1998, а потім переобрана на другий і третій терміни.
За цей час новий конституційний орган, що здійснює контроль за дотриманням прав і свобод людини, не тільки відбувся в Україні, а й здобув добру репутацію в світі. «Діяльність Ніни Карпачової викликає повагу до Української держави, зміцнює його міжнародний імідж», - таку оцінку дав один з Президентів Міжнародного інституту Омбудсмана Мартен Остінг (Нідерланди).
Біографія
Народилася 12 серпня 1957 року в родині юристів – випускників Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка, направлених на роботу в місто Чадир-Лунга Молдавської РСР. Звідси сім’я переїхала у Крим, до м.Керчі.
У 1974 р., після закінчення середньої школи, вона вирішила піти по стопах своїх батьків-юристів, випускників Київського державного університету імені Тараса Шевченка (нині - Київський національний університет імені Тараса Шевченка), і стала студенткою юридичного факультету цього знаменитого вищого навчального закладу, який закінчила «з відзнакою» за спеціальністю «правознавство» в 1979 р.
Після закінчення університету працює юристконсультом, викладає в університеті і бере активну участь у громадському житті рідного міста Алушти. Жителі міста двічі обирають Н. Карпачову депутатом Алуштинської міської ради, головою комісії з освіти і культури.
З 1988 р. починається новий етап професійного становлення молодого юриста - наукова робота в аспірантурі Академії суспільних наук у Москві. Предметом її дисертаційного дослідження на здобуття ступеня кандидата юридичних наук вперше в СРСР стала тема: «Політичні права жінок: проблеми теорії і сучасна практика».
За темою дисертаційного дослідження її запрошують в США, де вона виступила з лекціями в університетах міст Берклі і Санта-Круз (Каліфорнія), Новий Орлеан (Луїзіана), Бірмінгем (Алабама).
Також Ніна Карпачова активно включилася в міжнародний правозахисний рух. Увійшла до Правління міжнародної організації «Продовжуємо діалог за мир» («Continuing the Peace Dialogue»). У 1990 р. проводить у м. Алушті першу в СРСР міжнародну незалежну конференцію «grass roots level» з прав жінок. У 1991 році створює правозахисну жіночу асоціацію «Надія» (Центр з захисту прав жінок і дітей).
Після розпаду Радянського Союзу Ніна Карпачова повертається в Україну і включається в активну викладацько-педагогічну діяльність. Як доцент Сімферопольського державного університету імені академіка Вернадського бере участь у створенні його юридичного факультету.
Враховуючи авторитет Ніни Карпачової, в 1994 р. трудові колективи міста Алушти висувають її кандидатом у народні депутати України за мажоритарною системою. Будучи в числі 14 кандидатів у депутати по Алуштинському виборчому округу № 28, вона впевнено перемагає на виборах, отримавши підтримку понад 70% виборців.
У Верховній Раді України другого скликання (1994-1998 рр..) Ніна Карпачова як заступник голови Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин координувала підготовку до ратифікації Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, була співдоповідачем з даного питання. У 1995 р. була Головою оргкомітету Перших парламентських слухань щодо виконання Україною Конвенції ООН «Про ліквідацію всіх форм дискримінації жінок».
Серед актуальних нормативно-правових актів України, автором яких є Ніна Карпачова, - Закон України «Про кримінальну відповідальність за торгівлю людьми» та Закон України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». Нею розроблені такі життєво важливі законопроекти, як «Усиновлення дітей-сиріт (глава у Кодексі про шлюб та сім'ю України)», «Судовий порядок усиновлення дітей-сиріт» (глава 35-А в Цивільному процесуальному кодексі України).
Будучи народним депутатом України, Ніна Карпачова продовжує педагогічну діяльність як доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Відповідно до прийнятої в 1996 р. Конституції України в країні створюється інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 14 квітня 1998 р. 276 народних депутатів України з 450, які входять до складу Верховної Ради України, шляхом таємного голосування бюлетенями обирають Ніну Карпачову першим Уповноваженим з прав людини, на плечі якої лягла нелегка задача по створенню інституту Омбудсмана України.
Становлення інституції проходило в умовах протидії з боку виконавчої влади, яка всіляко не бажала мати контрольний орган з прав людини. Перший український Омбудсман, здійснюючи парламентський контроль за станом дотримання прав і свобод людини органами державної влади, місцевого самоврядування та їх посадовими особами, з самого початку своєї діяльності стала активним посередником між людиною і владою в Україні, безкомпромісно відстоює честь і гідність людини, захищає її інтереси. Не випадково в засобах масової інформації і в народі її шанобливо називають «Адвокат мільйонів» і «Леді Справедливість».
Пріоритетом своєї діяльності вона визначила захист прав знедолених, насамперед дітей-сиріт, багатодітних та одиноких матерів, інвалідів, пенсіонерів, чорнобильців, шахтарів, ув'язнених, трудових мігрантів, моряків, що опинилися в полоні у піратів, проданих у рабство співвітчизників, а також забезпечення прав людини на справедливий суд, свободу слова, гідний життєвий рівень. Першою в країні на системному рівні Ніна Карпачова підняла таку наболілу проблему, як бідність, і проголосила, що боротьба з нею повинна бути пріоритетом для органів влади, оскільки вона унеможливлює реалізацію фундаментальних конституційних прав людини.
Сповідуючи у своїй діяльності філософію ненасильства Махатми Ганді, Ніна Карпачова стверджує: врятуєш одне життя - врятуєш цілий світ. Завдяки Уповноваженому з прав людини і за її сприяння уникли страти або страждань у неволі багато людей, в тому числі і за кордоном: Вікторія Мамонтова в Таїланді, Олег Тужанський - у Китаї, Зінаїда Волошина - в Абхазії, Олександр Казанцев - в Азербайджані, українські моряки судна «Навстар-1» у концтаборі Абу-Грейб в Іраку, моряки судна «Бі Атлантік» у Венесуелі.
Ніна Карпачова не тільки допомагає порятунку співвітчизників за кордоном, де, за її оцінками, працюють від 5 до 7 млн українських трудових мігрантів, а й наполегливо захищає права іноземців, біженців, осіб без громадянства на території України. Вперше в Україні при Уповноваженому з прав людини в 1999 р. був створений Національна координаційна рада щодо запобігання торгівлі людьми, якю були розроблені проекти двох відповідних урядових програм.
Керуючись у своїй діяльності непорушним принципом «Права людини починаються з прав дитини», Уповноважений з прав людини приділяє першорядну увагу захисту прав юних співгромадян. Не тільки в Україні, а й за її межами добре знають, які неймовірні зусилля доклала Омбудсман Ніна Карпачова до трансконтинентальної гуманітарної акції з порятунку і безкоштовного лікування в США самої юної героїні України, п'ятирічної Насті Овчар, яка винесла з вогню свою дворічну сестричку, отримавши при цьому більше 85 відсотків опіків шкіри.
У полі особливої уваги Уповноваженого з прав людини - постійна допомога дітям-сиротам, дітям з обмеженими можливостями, зокрема страждають на ДЦП та поліомієліт, для яких Ніна Карпачова ввела спеціальні програми підтримки. У тісній співпраці з Київським центром серця і його головним лікарем Борисом Тодуровим їй вдалося реалізувати декілька благодійних проектів, пов'язаних з операціями на серці дітям-сиротам і дітям з бідних сімей, у тому числі і з інших країн.
У Конституційному суді України Ніна Карпачова захистила права мільйонів громадян на власність та на повернення Українською державою особистих ощадних вкладів, покладених в Ощадбанк колишнього СРСР, а також - права громадян на свободу асоціацій. Вперше за поданням першого Омбудсмана України були внесені зміни до законодавства щодо захисту прав півтора мільйонів осіб, що проживають у гуртожитках, на приватизацію кімнат, а також заборони на їх виселення без надання іншого житла.
У судовому порядку захистила права матері журналіста Георгія Гонгадзе бути визнаною потерпілою стороною. Захищаючи в суді права замученого до смерті в ізоляторі СБУ Львівської області 26-річного робітника Юрія Мозоли, вперше створила судовий прецедент захисту прав жертв тортур.
У 2001 році Ніна Карпачова підтримала акцію протесту журналістів «Хвиля свободи» проти судових переслідувань журналістів багатьох видань астрономічними сумами грошових відшкодувань - у Верховному Суді України домоглася проведення спеціального Пленуму «Розгляд спірних питань у сфері інформаційних відносин». Домоглася виправдувального вироку кримському журналісту Володимиру Лутьєву, засудженому до восьми років позбавлення волі за мужню боротьбу з кримською мафією. Виступила одним з ініціаторів введення до Кримінального кодексу України ст. 171, що передбачає покарання за умисне перешкоджання здійсненню професійної діяльності журналістів.
Законодавство України передбачає, що Уповноважений з прав людини повинен бути безпартійним. Неупереджена, не політизована позиція Омбудсмана особливо важлива при захисті виборчих прав громадян, конфліктах влади з опозицією. У 2001 р. Ніні Карпачової довелося захищати права заарештованих: колишнього віце-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та численних учасників, в тому числі і студентів, руху «Україна без Кучми»; в 2004 р. - незаконно звільнених медиків і вчителів після виборів міського голови в м. Мукачеве Закарпатської області; протестуючих студентів м. Суми. У 2005 р., в умовах зміни політичної влади в країні, Омбудсман України захистила громадян від нової хвилі політичних переслідувань, зокрема жінок-робітниць ВАТ «Торговий центр "Білий лебідь"» у м. Донецьку, яких по 12-14 годин, без перерви, без води та їжі допитували співробітники правоохоронних органів; заарештованих за звинуваченням у фальсифікаціях виборів директорів шкіл Конотопського району Сумської області; а також перебувають в ІТТ або СІЗО за різними звинуваченнями голови Донецької обласної ради Бориса Колесникова, колишніх голів: Харківської облдержадміністрації Євгена Кушнарьова, Тернопільського обласної ради Анатолія Жукінського, Закарпатської облдержадміністрації Івана Різака. У 2008 р. здійснює моніторинг умов утримання екс-міністра транспорту України Миколи Рудьковського, який перебував у фактично ліквідованому за міжнародними зобов'язаннями України ще в 2003 р. ізоляторі СБУ. Першим Омбудсманом було зроблено також заяву про наявність в Україні секретних в'язниць.
У 2010-2011 рр.. з питань дотримання прав на справедливий суд і доступ до медичної допомоги тисяч громадян, позбавлених волі, були відкриті провадження першого Уповноваженого з прав людини, в тому числі щодо колишніх прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка, міністра екології Георгія Філіпчука , заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука, в. о. Міністра оборони України В. Іващенка, начальників Одеського та Євпаторійського морських портів, учасників «Податкового майдану».
З жовтня 1998 р. Ніна Карпачова є членом Європейського інституту Омбудсмана (ЕІО), а також входить до складу його Правління та Виконавчого комітету.
Ніна Карпачова представляла Україну на різних міжнародних форумах: у 1993 році вона - делегат II Всесвітньої конференції з прав людини (м. Відень, Австрія), в 1995 р. - Всесвітньої конференції жінок (м. Пекін, Китай). У 2001 р. - голова делегації України на Всесвітній конференції проти расизму і ксенофобії (м. Дурбан, ПАР); в 2006 р. - Міжнародної конференції «Діяльність Омбудсмана щодо захисту прав дитини» (м. Афіни, Греція); 2009 р. - Міжнародному конгресі зі скасування смертної кари (м. Флоренція. Італія). На запрошення Ради Європи як експерт виступала з доповідями про законодавчий досвід України у сфері протидії торгівлі людьми, а також з питань запобігання катуванням та скасування смертної кари; в Європарламенті (м. Брюссель, Бельгія) брала участь як доповідач від України на конференції про становище дітей в Центральній і Східній Європі, а також представила депутатам Європарламенту у м. Страсбурзі в 2012 році доповідь про стан дотримання прав людини в Україні.
Ефективний захист прав людини передбачає глибокі наукові дослідження. Плідна наукова діяльність Ніни Карпачової збагатила вітчизняне правознавство більш ніж ста науковими працями. Її дослідження та наукові публікації присвячені передусім правозахисній тематиці. Як професор кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка вона вперше в Україні розробила спецкурс: «Актуальні проблеми захисту прав і свобод людини».
Активну участь бере Ніна Карпачова і в суспільному житті: у 1996 р. обрана віце-президентом Світового конгресу українських юристів; в 2003-2010 рр.. - Членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; з 2006 р. - заступником голови Спілки юристів України. Є членом Спілки журналістів України і входить до складу редколегії найстарішого юридичного журналу «Право України».
Будучи Омбудсманом України, Ніна Карпачова налагодила тісну співпрацю з міжнародними організаціями, в тому числі з Представництвом міжнародної федерації Червоного Хреста і Червоного півмісяця в Україні. З її ініціативи співробітниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини через це представництво було надано матеріальну допомогу постраждалим в результаті урагану Катрін в м. Новий Орлеан (США), жителям Гаїті, де стався страшний землетрус, дітям Японії, постраждалим від цунамі, повені та аварії на ЕС «Фукусіма-1», дітям Сомалі, що гинули в умовах крайньої бідності.
Багатогранна самовіддана діяльність першого українського Омбудсмана відзначена багатьма нагородами і званнями. У 1997 р. Ніні Карпачовій присвоєно почесне звання «Заслужений юрист України»; присуджені престижні премії: імені Ярослава Мудрого (двічі - в 2002 і 2007 рр..) - «За видатні досягнення в будівництві правової, демократичної держави»; імені Івана Франка (2003 р.) - «За наполегливу захист журналістів від незаконного обмеження їх прав і свобод, за постійну підтримку журналістів при виконанні ними професійних обов'язків».
За підсумками 2012 року визнана переможцем міського конкурсу «Киянка року» в номінації - «За особистий вагомий внесок у захист прав людини», а також нагороджена вищою відзнакою Міжнародно-іміджевої програми «Визнання року» - орденом «За просування позитивного іміджу держави».
За значний особистий внесок у захист конституційних прав і свобод громадян України, багаторічну плідну законодавчу, педагогічну та громадську роботу Ніна Карпачова нагороджена орденами «За заслуги» II і III Cтупенів.
За видатні досягнення у сфері міжнародного співробітництва щодо захисту прав і свобод людини і громадянина вона нагороджена «Офіцерським Хрестом Ордена Заслуги Республіки Польща». За зміцнення та розвиток двосторонніх відносин між Республікою Куба та Україною, а також особисту участь у підтримці гуманітарної Програми лікування українських дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, Постановою Державного Раді Республіки Куба Ніна Карпачова нагороджена медаллю Дружби.
Про міжнародне визнання заслуг Ніни Карпачової свідчить і той факт, що в 2005 р. серед 1000 популярних жінок планети вона була номінована на Нобелівську премію миру.