Статті
Стаття Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Карпачової Н.І. " Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод - основа формування європейських стандартів прав і свобод людини в
Н. КАРПАЧОВА
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, професор кафедри конституційного права (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), заслужений юрист України
Україна разом з європейською спільнотою готується відзначити видатну історичну подію – 60-річчя Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Підписання цього документа 4 листопада 1950 року в м. Римі десятьма європейськими державами (Бельгією, Францією, Люксембургом, Нідерландами, Великобританією, Ірландією, Італією, Данією, Норвегією і Швецією) можна, поза сумнівом, вважати найважливішим актом Ради Європи.
Стаття Карпачової Н.І. "Проблеми державно-правової реформи в Україні" у збірнику наукових праць "Проблеми державно-правової реформи в Україні"
Головна мета державно-правової реформи в Україн і– всебічний захист прав і свобод людини незалежно від ідеології, релігії, національності, статі та кордонів. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини не є виключно внутрішньою справою тієї чи іншої держави. Права і свободи людини – позанаціональне, позатериторіальне соціально-культурне явище. Права людини мають спільну спадщину, яка полягає в тому, що історія прав людини– це шлях прогресу правового визнання як людини тих чи інших осіб, це історія збагачення і поширення принципу рівноправності на все більше коло осіб та відносини між ними.
Карпачова Н.І. "Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини в українському законодавстві" . Журнал "Віче", 1998 р., №10.
Три роки тому, підписавши Статут Ради Європи, Україна стала повноправним членом цієї організації. Кожний член Ради Європи, наголошено у статті 3 Статуту, визнає принцип верховенства права і принцип, з огляду на який будь-яка особа, що знаходиться під його юрисдикцією, повинна користуватися правами й основними свободами людини.
Значення прав людини виокремлюється в багатьох інших положеннях Статуту. Зокрема, його стаття 8 передбачає, що серйозні порушення прав людини та її основних свобод є підставою для призупинення членства чи виключення держави-члена з Ради Європи.
Стаття Карпачової Н.І. "Запобігання сучасним формам рабства та работоргівлі" у книзі "Нелегальна міграція та торгівля жінками у міжнародно-правовому контексті"
Глобалізація у світовому масштабі, дедалі зростаючі взаємозалежність та взаємопов'язаність між собою окремих країн та цілих регіонів спричинила безпрецедентне поширення наприкінці XX ст. такого ганебного явища, як работоргівля, особливо загрозливих форм та проявів набула торгівля дітьми та жінками. За неофіційними даними, в світі щороку близько 4 млн осіб переправляються через кордони держав для використання у підневільній праці.
Розділ монографії "Державотворення і правотворення в Україні: досвід, проблеми, перспективи": Карпачова Н.І. "Уповноважений Верховної Ради України з прав людини - українська модель омбудсмана"
До останнього часу інститут омбудсмана, як і сам термін “омбудсман”, в Україні були відомі лише порівняно вузькому колу фахівців-правників. І це не дивно. Адже ця інституція виникла й розвивалася на основі західноєвропейських демократичних цінностей, що ґрунтуються на засадах поділу влади та верховенства права, і тому реальні передумови для запровадження інституції омбудсмана в Україні виникли лише на початку 90-х років, з поширенням процесів демократизації, які стали незворотними після проголошення України незалежною державою.
Доповідь на науковій конференції “Конституція – основа модернізації держави та суспільства” з нагоди п’ятої річниці ухвалення Основного Закону в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого,
З прийняттям Конституції України 1996 року докорінно змінилися місце і роль, які відводяться людині, її правам та свободам в ієрархії соціальних цінностей. Увібравши кращі традиції українського державотворення, а також світові стандарти у сфері прав і свобод людини, Конституція України визнана певним взірцем сучасного конституціоналізму у сфері прав людини.
Стаття Карпачової Н.І. "Омбудсман України на захисті прав і свобод людини в умовах глобальної фінансово-економічної кризи", журнал "Право України", 2010 р., № 2
На підставі результатів моніторингу змушена констатувати наявність ознак загальнодержавної кризи в галузі забезпечення прав і свобод людини. До того ж глобальна фінансово-економічна криза ще більше загострила ситуацію і звела нанівець усі сподівання на соціальну справедливість. Різко зросла нерівність між бідними і багатими як усередині нашої країни, так і в міжнародному масштабі. Світ різко розділився на так званий золотий мільярд жителів багатих країн та населення решти країн, у яких проживає понад п'ять мільярдів людей. У цьому розподілі України опинилася серед країн периферійного капіталізму.
Матеріали круглого столу "Сучасні проблеми захисту прав людини в Україні: теорія і практика", з нагоди 60-річчя Загальної декларації прав людини і 10-річчя утворення в Україні інституції Уповноваженог